13. 1. 2010

Súhrn digitálnych udalostí po Novom roku

Prelom rokov 2009 / 2010

Spoločnosť Telecom Corp. vypla na východnom Slovensku pilotný multiplex, ktorý šírili vysielače v Prešove a Košiciach. Multiplex sa spustil ako prvý koncom roka 2004. Diváci, ktorí využívali testovacie vysielanie, začiatkom tohto roka prišli o „digitálnu“ Markízu a Ta3.

Vo východoslovenskom multiplexe Towercomu sa tieto dve stanice zatiaľ nenachádzajú – miesto vypĺňajú tri okruhy STV a dva programy TV Joj. Towercom avizoval, že zloženie sa môže ešte zmeniť. Markíza sa na východe dá cez anténu, samozrejme, naďalej naladiť cez analógové vysielanie.

4. január

Operátor Slovak Telekom zverejnil základnú cenovú štruktúru pre satelitnú verziu digitálnej televízie Magio. Cena Magiosatu sa s konkurenčnými službami zatiaľ ťažko porovnáva – T-Com zverejnil zatiaľ len sumy, ktoré by zákazníci mali zaplatiť bez zmluvnej viazanosti.

Najlacnejší balík štart s dvanástimi slovenskými a českými stanicami stojí 12,95 eur mesačne. Rozšírený súbor Klasik stojí bez viazanosti 18,95 eur na mesiac. Obsahuje necelé štyri desiatky programov.

Ako uvádza Mediálne.sk, T-Com by mal komerčnú prevádzku služby spustiť do 15. januára. Vtedy by mohol predstaviť aj nižšie ceny naviazané na uzatvorenie viacmesačnej zmluvy.

Pre porovnanie – UPC Direct stojí pri dvojročnej viazanosti 11,06 eur mesačne, Digi TV pri ročnej viazanosti od 9,60 eur na mesiac.

Základný balík satelitnej televízie od T-Comu v Maďarsku stojí 5,50 eur pri ročnej viazanosti,9,20 eur bez viazanosti. Rozšírený balík stojí 11,40 eur mesačne s viazanosťou, 15 eur bez nej. Suma sa dá pri všetkých variantoch znížiť, ak si zákazník objedná internet či telefónnu linku.

8. január

DVB-T nebolo na východe Slovenska spustené bez problémov. Niektorí diváci sa sťažovali, že napriek avizovanému pokrytiu si DVB-T nevedia naladiť.
Towercom 8. januára ohlásil dočasné spustenie dodatočného vysielača v oblasti Prešova, na 44. kanáli, avšak s horizontálnou polarizáciou.

„V súčasnosti sme rozbehli vyhodnocovanie pokrytia, aby sme overili projektované parametre siete. Prednostne overujeme sťažnosti z Prešova,“ uviedol vtedy marketingový manažér Towercomu Michal Šuran.

12. január

Televízia Markíza v utorok 12. januára dostala od Rady pre vysielanie a retransmisiu licenciu na digitálne vysielanie. Stanica na rozdiel od konkurenčných analógových vysielateľov o ňu koncom minulého roka nepožiadala, čo bol jeden z dôvodov, prečo najsledovanejšia televízia stále nie je v prvom prechodom multiplexe.

Markíza však zároveň tvrdila, že v multiplexe nie je, pretože neukončila rokovania s Towercomom. Stanica zároveň prišla s podivuhodným argumentom, že operátor ju z multiplexu nikdy nemal vyhodiť, keďže aj prvý multiplex je vlastne pilotný, keďže je len prechodný.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára